Podsumowanie Półfinałów Mistrzostw Polski U-14 w Żarach

W dniach 10 - 12. maja 2013 r. w Żarach odbyły się półfianły Mistrzostw Polski U-14. Kotwica zlokalizowana została w grupie śmierci, gdzie trzy drużyny wskazywane są na potencjalnego mistrza Polski.

Na rozpoczęcie turnieju MUKS Kotwica 50 Kołobrzeg walczyła z MKS Dąbrową Górniczą. Po niesamowicie ciężkim meczu przeciwko wysokim i silnym zawodnikom MKS  Dąbrowy, podopieczni Andrzeja Gryczki ulegli 102:73. Sam wynik absolutnie nie odzwierciedla tego co się działo na parkiecie Hali Sportowej Chromika. Chłopcy zostawili na parkiecie serce, jednak warunki fizyczne były po stronie przeciwnika. Ja jako rodzic jestem bardzo dumny z postawy naszych chłopców i wiem, że przyszłość koszykarska przed nimi jest ogromna.

MKS Dąbrowa Górnicza vs MUKS Kotwica 50 Kołobrzeg
102:73 (29:19 | 19:11 | 28:26 | 26:17) ... więcej

W drugim dniu turnieju przeciwnikiem kołobrzeskich młodzików był zespół WKS Śląska Wrocław. 75 punktów wrocławianie zdobyli spod kosza oraz mieli ogromną przewagę w zbiórkach (22 zbiórki w atasku, co dawało szanse na ponowienie akcji i zdobycze punktowe). Niestety ogromna przewaga wzrostu przełożyła się na wynik i mimo ogromnego zaangażowania kołobrzeskich młodzików przegraliśmy mecz 59:104.

MUKS Kotwica 50 Kołobrzeg vs WKS Śląsk Wrocław
59:104 (14:34 | 15:17 | 13:21 | 17:32) ... więcej

W trzecim, ostatnim dniu turnieju koszykarze z Kołobrzegu zmierzyli się z najlepszą drużyną Chromik Żary, który przez większość specjalistów od koszykówki uznawana jest za pretendenta do Mistrzostwa Polski. Chłopcy od samego początku podjęli rękawicę i ku zdziwieniu większości z 500 osobowej publiczności objęli prowadzenie. Od drugiej minuty spotkania z boiska zszedł najwyższy zawodnik Kotwicy Alan Suski (nie wystąpił już do końca meczu) i do końca pierwszej kwarty nasz zespół grał bardzo niskim składem. Przepisy PZKosz jasno określają zasady rozgrywania meczy dla młodzików - muszą być wcześniej zgłoszone dwie piątki na dwie kwarty. Dopiero od 3. kwarty może trener miksować zawodników. W drugiej kwarcie została wzmocniona siła podkoszowa osobą najmłodszego zawodnika turnieju Kacprem Kolasa (07.12.1999 r.) i wynik tej części meczu został ustalony na 16:16. Od tego momentu gry była walka kosz za kosz, nie było straconych piłek, duża ilość akcji rozgrywała się szybką kontrą. Niestety od 6 minuty 3. kwarty boisko musiał opuścić Kacper Kolasa i do końca meczu graliśmy już tylko niskimi zawodnikami. Szkoda 1. kwarty przegranej 16 punktami, ponieważ 3. ostatnie kwarty skończyliśmy tylko 5. punktami na minus. Niesamowite zawody rozegrał Michał Pałczak, który zdobył 27 punktów 7/7 za 2, 4/8 za 3. Wojciech Bednarczyk i Jakub Sadło dołożyli po 11 punktów, zaś Kacper Kolasa dołożył 5 pkt, 7 zbiórek i 4 bloki w 16 minut. Na koniec turnieju po uroczystej gali okraszonej występami artystycznymi wybrano pierwszą piątkę turnieju: Adam Niespor (MKS Dąbrowa Górnicza), Dominik Wilczek (WKS Śląsk Wrocław - top1 rankingu najlepszych młodzików w Polsce), Michał Pałczyk (MUKS Kotwica 50 Kołobrzeg) oraz Bartosz Sitko i Maciej Leszczyński (Chromik Żary). MVP turnieju został reprezentant kadry Śląska OOM Michał Kępiński (Chromik Żary). Nagrodę za najmłodszego zawodnika od PZKosz odebrał Kacper Kolasa (MUKS Kotwica 50 Kołobrzeg - 07.12.199 r.) Nasz zespół przez trenerów Chromika i Śląska został okrzyknięty najbardziej uzdolnionym koszykarsko, jednak brak centymetrów i siły fizycznej spowodował, że Kotwica przegrał 3 spotkania. Po meczu z Chromikiem podpopieczni Andrzeja Gryczki otrzymali owacje na stojąco od zgromadzonej 500-osobowej publiczności. Łącznie turniej zobaczyło ponad 2000 osób, zaś transmisje w internecie ponad 5000 internautów w całej Polsce.

Po drodze do półfianłów Mistrzostw Polski Kotwica 50 pokonała takie zespoły: Spójnia Stargard Szczeciński, Basket Gorzów Wlkp., Bombardier Szczecin, KS Polonia Leszno, UKS Kasprowiczanka Ostrów Wlkp., Pyra Poznań, Żak Koszalin, KKS Siarka Tarnobrzeg, MKS Wodzisław Ślaski.