XI Ogólnopolska Gimnazjada w Grach Zespołowych Lublin 2015

W dniach 7 - 10. czerwca 2015 r. w Lublinie odbyła się XI Ogólnopolska Gimnazjada w Grach Zespołowych, w której udział wzięło Gimnazjum Nr 3 z Kołobrzegu... zwycięzca Gimnazjady województwa Zachodniopomorskiego. Podopieczni trenera Andrzeja Gryczki na samym początku nie mieli powodów do radości, ponieważ trafili do grupy śmierci - Gimnazjum Sportowe Nr 3 Sopot (TREFL) - zwycięzca Gimnazjady oraz brązowy medalista MP U-16, Gimnazjum Nr 34 Kraków (KORONA) oraz Publiczne Gimnazjum Nr 19 Białystok (ŻUBRY).

Zarówno trener jak i zawodnicy wiedzieli, że walka będzie bardzo trudna z profilowanymi gimnazjami sportowymi w dużej mierze z armią zaciężną talentów z całej Polski. Mimo tego chłopcy dali z siebie wszystko by zostawić po swoich występach pozytywne wrażenie. Oczywiście poza całkowitym zasięgiem był Trefl Sopot, który w swoich szeregach posiada gwiazdy występujące w reprezentacji Polski. Celem była walka o wszystko z Żubrami i Koroną.

Mecz z Żubrami Białystok, to walka z brutalną siłą przeciwnika, który przy słabym gwizdaniu sędziów, dzielił łokciami na lewo i prawo. To pozwoliło Żubrom zbudować sporą przewagę w pierwszej połowie meczu. Dopiero w 3 i 4 kwarcie nasi zawodnicy postawili na twardy styl gry i znacznie odrobili straty eliminując z gry najbardziej brutalnego gracza drużyny przeciwnej. Niestety zabrakło kilku minut, zaś mecz skończył się wynikiem 55:69.

Trzeci mecz to walka przez 3 kwarty punkt za punkt. Korona Kraków w żaden sposób nie potrafiła odskoczyć na kilka punktów przewagi, a wszystko to dzięki szybkiej i technicznej grze naszych koszykarzy (takich problemów krakowianie nie mieli z drużyna Żubrów wygrywając 54:38). Niestety w 4 kwarcie po chwilowej dekoncentracji Korona oddała 4 celne rzuty za 3 punkty i ostatecznie wygrała 35:49.

Tak więc grupę zakończyliśmy na czwartym miejscu i w kolejnym meczu w fazie play-off przyszło nam walczyć z Ostrowem Wielkopolskim, z którym w strefie wielkopolskiej przegraliśmy dwumecz. Mecz było pokazem złości sportowej drużyny z Kołobrzegu, która grając w grupie śmierci, chciała w końcu coś udowodnić. Stawiając wysoko postawioną strefę i realizując zabójczo szybkie kontrataki zmiotła z parkietu ostrowian, wygrywając 55:34 (ostatnie minuty graliśmy drugim płaszczem).

Kolejnym przeciwnikiem w walce o 13. miejsce był zespół z Prudnika. Jednak po wcześniejszej wygranej z Ostrowem i świadomością, że grając w każdej innej grupie, nasz zespół mógł się bić o miejsce w pierwszej ósemce, złość sportowa jeszcze bardziej się spotęgowała. Realizując taktykę gry strefą i szybkiej kontry Gimnazjum z Prudnika musiało uznać wyższość podopiecznych Andrzeja Gryczki przegrywając 31:68.

Reasumując, brak szczęścia w losowaniu grupy miał ogromny wpływ na zajęcie 13. miejsca w Polsce najlepszych Gimnazjów. Warto zauważyć jeszcze, że walka z profilowanymi Gimnazjami sportowymi, które stać na zaciąg, to jak walka Dawida z Goliatem. Chłopcom należą się ogromne gratulacje za wolę walki mimo ciężkiej 12-godzinnej podróży do Lublina.

Zespół reprezentowali:

Klęcząc od lewej: Dawid Gajkowski, Olek Gałgański, Gajkowski Kacper, Grzegorz Sudyk, Wiktor Wyrostek, Robert Włodarczyk (sztab szkoleniowy)
Stojąc od lewej: Tomasz Kolasa (opiekun, doping), Mateusz Boćko, Kuba Sadło, Janek Gryczka, Wojtek Bednarczyk, Kacper Kolasa, Dawid Włodarczyk, Andrzej Gryczka (trener)